2012. március 19., hétfő

A „Teljes információtudatosság” megfigyelési program újra támad

A Wired magazin egyik vezércikke ebben a hónapban lerántja a leplet az amerikai nemzetbiztonsági hivatal (NSA) Utah-i adatközpontjának nagyszabású tervéről, ami nem más, mint a kongresszus által még 2003-ban leállított „Teljes információtudatosság” program újjáélesztése. A program szó szerint az egész világ minden elektronikus kommunikációját rögzítené és feldolgozná.
A javaslat szerint egy olyan rendszer kerülne kiépítésre, ami bolygónk teljes elektronikus kommunikációját magába szippantaná, hogy egy szuper-számítógépen átszűrve megjelölje a további vizsgálatra érdemes párbeszédeket, email üzeneteket, tranzakciókat és egyéb adatforgalmakat. Az eredeti program terjedelme olyan hihetetlen volt, hogy egy rövid törvényhozói csatát követően a kongresszus úgy döntött szigorúan korlátozni fog minden olyan technológiát, amely képes ilyen célok kivitelezésére és megtiltotta, hogy a már összegyűjtött információkat valaha is felhasználják amerikai állampolgárok ellen.
Amennyiben azonban hihetünk a titkosszolgálati hírekre szakosodott, igen alapos újságírónak, James Bamford-nak, a honatyák intézkedései nem voltak képesek gátat vetni a próbálkozásnak.
Bamford szerint az NSA új Utah-i adatközpontja a világ eddigi legátfogóbb és leghatékonyabb kémkomputerével rendelkezik majd, hihetetlen kapacitással. Képes lesz feltörni szinte minden titkosítást vagy feldolgozni bármilyen mennyiségű email üzenetet vagy telefonbeszélgetést bárhol a világon, akkor is, ha azt nem az Interneten keresztül bonyolítják. A központ hírszerzési képességeit egy sor ultra-érzékeny műhold is támogatja, amelyek bármilyen távolságból képesek lehallgatni az elektronikus kommunikációkat.
Bamford három titkos, volt NSA munkatárs forrása szerint a hivatal az amerikai állampolgárok kommunikációit is beledobta a levesbe, tudatosan megszegve ezzel az alkotmányt. A „Teljes információtudatosság” program lefújásakor ugyanakkor a Pentagon jóváhagyta a „terrorizmus elleni harchoz szükséges feldolgozási, elemző és együttműködési eszközök finanszírozását,” ami pontosan fedi az új központ funkcióját az NSA saját definíciója szerint.  Mindössze egy évvel a finanszírozás elfogadását követően az amerikai energiaügyi minisztérium egy számítástechnikai központot alapított, ahonnan a kutatók által kifejlesztett technológiákat titokban az NSA-nek és a felállítás alatt lévő fent említett adatközpontnak továbbították.
Bamford forrásai nem az elsők, akik gyanús tevékenységről számoltak be a nemzetbiztonsági hivatalnál. Az Obama kormány vádat emelt Thomas Drake, NSA leleplező (whistleblower) ellen, információ kiszivárogtatásért egy névtelen riporter számára. Russell Tice, NSA elemző szintén hasonló leleplező információkkal szolgált 2005-ben, majd 2009-ben is. Tice már akkor is arra figyelmeztetett, hogy az NSA minden amerikai összes adatának, beleértve a banki információkat is, birtokában van. Az üzenet messzire elhallatszott. Olyan messzire, hogy Jay Rockefeller szenátor kijelentette, nem lepné meg, ha az NSA utána is kémkedne.
Bamford egyik forrása szerint az NSA szó szerint egy puccs végrehajtásán ügyködik, ami siker esetén az Egyesült Államokat igazi „kulcsrakész diktatórikus állammá” alakítaná. Az NSA programjánál jelentősen kisebb léptékű, vezető demokrata képviselőket és riporterek célba vevő kémprogram, sok évvel ezelőtt Richard M. Nixon elnök bukását hozta. Akkor a kongresszus attól tartott, hogy a megszerzett információkban rejlő hatalmat valaki esetleg politikai célokra használhatná. 

Forrás: The Raw Story


A megfigyelés egyik legkézenfekvőbb eszköze: az Internet-TV


  • Az Internetre kapcsolt eszközök információt szivárogtatnak a felhasználóról
  • A CIA igazgatója szerint ezek az új eszközök forradalmasítják a megfigyelési iparágat
  • A kémek egyszerre több ezer személyt is megfigyelhetnek
  • Az emberek poloskákkal látják el saját otthonukat
Amikor valaki letölt egy filmet valamelyik online televíziós filmportálról Internetkapcsolattal rendelkező tévéjére, vagy web rádiót hallgat, könnyen lehet, hogy magára vonja néhány kéretlen vizsgálódó figyelmét.
A kémeknek többé nem kell poloskát ültetni egy célszemély otthonába, mert az Internethez kapcsolt és szoftverek által irányított eszközök terjedésével maguk a megfigyelendő személyek teszik ezt meg helyettük, mondja David Petraeus, a CIA igazgatója.
A CIA azt állítja, hogy az Internet segítségével az ügynökség képes lesz leolvasni az eszközök által elért vagy letöltött információkat, beleértve a rádión hallgatott adásokat is.
A távirányítóktól a rádiós ébresztőórákig ma már szinte mindent irányíthatunk szoftverek segítségével és az ARM chipgyártó cég egy olyan új, kis energiaigényű chipet mutatott be, amit hamarosan minden eszközbe, a hűtőszekrényektől a sütőkön át a csengőkig beépítenek majd.
Petraeus szerint az ennek eredményeként létrejövő, egymással összeköttetésben álló eszközhálózatot a szakavatottak képesek lesznek mintegy könyvként olvasni, sőt távirányítással működtetni, olvashatjuk a Wired magazin egyik blogjában.
Petraeus szerint az internetes kütyük „forradalmasítani” fogják a kémkedés művészetét, lehetővé téve a kémeknek, hogy automatikusan, poloskák telepítése, illetéktelen behatolás vagy beépülés nélkül megfigyeljék a kiszemelt személyeket.
„Az „átformálás” elég elcsépelt kifejezés, de szerintem hűen kifejezi, hogy mi történik a technológiában ezen a területen,” mondta Patraeus.
„Különösen a titkosszolgálatok számára hasznosak ezek a fejlesztések. A számukra érdekes tételeket könnyebb lesz ezekkel a rádiófrekvenciás azonosítókkal, szenzoros hálózatokkal, apró beépített szerverekkel és energiagyűjtőkkel lokalizálni, azonosítani, megfigyelni és távirányítással vezérelni, miközben mind a következő generációs Internethez kapcsolódnak, az olcsó és hihetetlen kapacitású informatika segítségével.”
Petraeus egy befektetési cég találkozóján azokról az új technológiákról beszélt, amelyek célja a korábban „butának” számító háztartási eszközöket – lásd: hűtőszekrények, sütők vagy világítórendszerek – az Internettel összekötni.
Ezen a héten a világ egyik legnagyobb chipgyártója, az ARM, egy olyan chipet mutatott be, amit kifejezetten a háztartási eszközök internetes összeköttetésére fejlesztettek ki.
Az ARM chipek kisebbek, kisebb az energiaigényük és lényegesen olcsóbbak, mint a korábbi processzorok és tulajdonképpen bármilyen elektromos eszközt képesek összekötni az Internettel.
A koncepciót mostanában a „dolgok internete” néven emlegetik.
Egyesek szerint az összekapcsolt eszközök hamarosan folyamatosan jelölni fogják helyzetüket és azt, hogy éppen mit csinálnak az Interneten, ahogyan most a Google Maps mutatja a táj aktuális állapotát.
A jogvédő szervezetek, mint az Electronic Frontier Foundation, arra figyelmeztetnek, hogy a földrajzi helyzetjelző adatokkal (geolocation) igen könnyű visszaélni, és ahogy egyre több eszköz kapcsolódik az Internethez egy dolog biztos: a megfigyelési lehetőségek száma hatványozottan emelkedik majd.

Forrás: Daily Mail

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése