2012. március 22., csütörtök

Helyi pénzt helyezett forgalomba Navracsics

Forgalomba helyezte a Balaton térségi pénzhelyettesítő utalványt Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter csütörtökön.


A balatoni korona az első rendszer, amely többségi önkormányzati részvétellel működik. Az utalvány kibocsátója a Balatoni Korona Zrt., amelyet hét önkormányzat: Veszprém, Várpalota, Balatonfüred, Balatonalmádi, Litér, Tihany és Nemesvámos alapított a megyei iparkamarával és a Kinizsi Bankkal közösen. A helyi pénz bevezetésének célja, hogy az adott térségben élénkítse a gazdaságot, pluszforrást, likviditást biztosítson a pénzforgalomban részt vevők számára. A tervek szerint egy-másfél éven belül mintegy háromszáz helyszínen lehet majd fizetni a térségben a balatoni koronával, a bank százmillió forintos kibocsátással számol.
Ki akarnak törni
A veszprémi megyeházán tartott rendezvényen Navracsics Tibor hangsúlyozta: ez a térség ki akar törni a gazdasági válságból, ennek szimbóluma a balatoni korona, hiszen kitalálói nem várnak az Európai Unióra, arra, hogy Brüsszel, Budapest oldja meg helyettük a problémákat. Térfásan úgy fogalmazott: a balatoni korona baráti szövetséget ajánl az eurózónának, megnyugtatjuk a nemzeti bank esetlegesen aggódó vezetőit, hogy nem tör a forint babérjaira, a magyar államegységért aggódókat pedig, hogy ez nem a függetlenség kivívásának első lépése.
Navracsics Tibor
Navracsics Tibor
Fotó: MTI

A politikus hangsúlyozta: az utalvány sikere a helyieken múlik; azon, hogy minden egyes vásárláskor gondolnak-e arra, hogy a helyi vállalkozásokat, általa a helyi gazdaságot erősítsék.
Segély koronában
Porga Gyula (Fidesz–KDNP), Veszprém polgármestere bejelentette: a város a szociális szolgáltatásainak egy részét (például átmeneti segély) balatoni koronában juttatja a rászorulóknak, ez évi 15-18 millió forintot jelent. Ugyancsak balatoni koronában kapják béren kívüli juttatásaikat a városi köztisztviselők, valamint balatoni koronával fizethetnek az önkormányzat tulajdonában lévő Veszprémi Közüzemi Zrt.-nek a hat hónapnál hosszabb ideje tartozók a hő- és szemétszállítási díjat.
Perkovátz Tamás, a soproni helyi pénz, a kék frank „szülőatyja” elismerését fejezte ki, amiért a balatoni korona mögött nem civil, hanem széles körű önkormányzati összefogás áll, és díszcsomagolású kék frankot ajándékozott a zrt.-nek.
Előnyök
Leitold László, a Balatoni Korona Zrt. elnök-vezérigazgatója a helyi pénz jelentőségéről szólva elmondta: a világon több mint kétezer ilyen rendszer létezik. Előnye, hogy felhasználója kedvezményekhez jut, hogy többször felhasználható, alacsony költségű, továbbforgatható, élénkíti a helyi gazdaságot, keresletet generál, gyorsabban forog a hivatalos pénznél, vásárlói bizalmat növel.
A baltoni korona
A balatoni korona
Fotó: MTI

A balatoni koronát nehéz lesz hamisítani – mondta el. A megfelelő védelem érdekében több biztonsági elemet alkalmaztak, ilyen a különleges színösszetétel, a papír, a dizájn, s minden utalványon található egy fém fólia, rajta dombornyomással a korabeli fémpénz mintázata.
Navracsics Tibor, Porga Gyula, Leitold László és Markovszky György, a Veszprém Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke balatoni koronát váltott a megyeházán, majd húszezer forint értékben színházjegyet, állatkerti, strand- és várbelépőt vásároltak vele, amit karitatív célokra ajánlottak fel.

http://mno.hu/gazdasag/helyi-penzt-hozott-forgalomba-navracsics-1062422?honnan=Nemzeti_Hirhalo

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése