2008. augusztus 14., csütörtök

A hidegháború hamis analógia!

Daniel Vernet az orosz hatalmi politikáról
Daniel Vernet, neves külpolitikai elemző, a párizsi Le Monde egyik igazgatója, a nemzetközi politikai rovat vezetője hamisnak tartja a hidegháborús párhuzamot a grúziai és hasonló jellegű konfliktusok esetében.
A hidegháború visszatérésének kísértetével Vlagyimir Putyin példálózott a müncheni biztonsági konferencián 2007 februárjában, és azóta valahányszor kiéleződik a nemzetközi feszültség, előkerül ez kép. A grúziai háború ismét alkalmat nyújt erre, holott a berlini fal 1989-ben bekövetkezett leomlásával, a vasfüggöny megszűnésével 1990-ben és a Szovjetunió 1991-ben történt felbomlásával azt lehetett hinni, hogy örökre eltűnt.
Persze a hasonlat csábító. Látszólag ismét két tábor jött létre, az egyik oldalon Moszkva, a másik oldalon pedig ha nem is a Nyugat, de egyik zászlóvivője, egy kis ország, amely csatlakozni szeretne az euro-atlanti közösséghez.
Valójában azonban a kaukázusi háború visszalépés ugyan, de nem a hidegháború idejébe, hanem az azt megelőző korokba. A hidegháborúban két egymástól ideológiai, politikai és katonai síkon elválasztott tábor állt globálisan szemben egymással, de fő elve a „containment”, a visszatartás volt.
George Kennan amerikai diplomata jellemezte e szóval 1947-ben Washington szovjetpolitikáját. Annak nem az volt a fő célja, hogy a szovjeteket kiűzze új közép-európai hódításaikból, hanem az, hogy meggátolja további zsákmányszerzésüket. Ezt mutatta, hogy a szovjet tankok leverhették az 1953-as kelet-berlini, az 1956-os budapesti és az 1968-as prágai felkeléseket, miközben a Nyugat beérte felháborodott tiltakozásokkal, s még a berlini fal felhúzását is eltűrte, noha az megsértette a második világháború utáni egyezményeket. A status quót a félelem egyensúlya támasztotta alá, mint arról az 1962-es kubai válság tanúskodott, amely a Szovjetuniót és az Egyesült Államokat az atomkonfliktus peremére sodorta.
A kölcsönös elrettentés azonban nem akadályozta meg egyik felet sem abban, hogy szövetségesei révén mérje össze erejét, gazdasági, területi vagy más téren próbálja meg a maga javára módosítani a nemzetközi stratégiai egyensúlyt. A Szovjetunió először 1979-es afganisztáni inváziójával sértette meg ezt a szabályt, de még ekkor sem közvetlenül a nyugati érdekszférába hatolt be. Afganisztán többé-kevésbé semleges ütközőövezet volt a szovjet Közép-Ázsia és a szubkontinens többi része között. A nyugati megfigyelők akkor mégis úgy értékelték, hogy a Szovjetunió átlépett egy határvonalat.
A hidegháború korszaka véget ért, amikor a Szovjetunió utolsó elnöke, Mihail Gorbacsov lemondott arról, hogy az erő alkalmazásával tartsa meg a közép- és kelet-európai országokat a szovjet birodalomban és a szövetséges köztársaságokat a Szovjetunióban. 1991-ben a három balti állam, Grúzia, Ukrajna és a többi elszakadó egykori szovjet köztársaság kikiálthatta függetlenségét. A baltiaknak sikerült csatlakozniuk a NATO-hoz és az EU-hoz, igaz, egy olyan időben, amikor Oroszország még nagyon gyenge volt. Most Grúzia fizeti meg a Szovjetuniónak az 1990-es években történt felbomlását. Putyin, aki a Szovjetunió megszűnését „a 20. század legnagyobb katasztrófájának” tekinti, most a nyugatiakat, és főleg az amerikaiakat a hidegháborúhoz való visszatéréssel vádolja, de e feltételezett veszéllyel szemben a hidegháborút megelőző idők eszközeit alkalmazza.
A múlt század végén már nem az erőegyensúly és a status quo megőrzése volt a két tömb kapcsolatainak alapja, hanem az ágyúnaszád-diplomácia, amelyet egy kis szomszéddal szemben azért alkalmaztak, hogy alávesse magát egy erősebb szomszéd akaratának – írja Daniel Vernet. Az elemző szerint bármennyire meggondolatlan is volt Szaakasvili grúz elnök, tény marad, hogy Oroszország katonai beavatkozást hajtott végre egy független országban azért, hogy a maga érdekében befolyásolon egy demokratikusan megválasztott hatalmat – márpedig ezt a politikát imperializmusnak nevezik. Miután ez nem hangzik jól, a hidegháború emlegetése az orosz célokat szolgálja.
A Kaukázusban azonban most nem a két tábor – Oroszország és az egyébként igencsak megosztott Nyugat – közötti egyensúly a tét, hanem a népeknek az a joga, hogy akkor is rendelkezhessenek a sorsuk felett, ha balszerencséjükre éppen egy hatalmas ország szomszédai – zárja gondolatmenetét Daniel Vernet.

http://www.lemonde.fr/cgi-bin/ACHATS/acheter.cgi?offre=ARCHIVES&type_item=ART_ARCH_30J&objet_id=1046997&clef=ARC-TRK-D_01

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése