2008. november 21., péntek

Válság az olajáresés nyomában


The Guardian
Néhány hónap alatt harmadára, 50 dollár alá esett az Brent hordónkénti jegyzési ára. Jó hír a Nyugatnak és Kínának, de súlyos válságot okozhat az olajexportőr államokban - derül ki a brit napilap összeállításából.
A jelentős árcsökkenés ellenére Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy az orosz gazdaságot továbbra sem fenyegeti a visszaesés. Az Egyesült Oroszország Párt vezetőivel folytatott tanácskozáson Putyin az Egyesült Államokat okolta a gazdasági válságért, amelyet szerinte Oroszország át fog vészelni. Ígéretett tett rá, hogy a kormányt mindent megtesz annak érdekében, hogy az 1998-as összeomláshoz hasonló helyzet ne álljon ismét elő. Szakértők szerint azonban a csökkenő olajárak miatt fogytán az orosz devizatartalékok, és ha nem áll meg az olaj iránti kereslet csökkenése, akkor Oroszország sem kerülheti el a súlyos válságot.
A recesszió jelei Iránban is mutatkoznak. Az infláció 30 százalékra gyorsult. Az IMF számításai szerint a költségvetés - amelynek bevételei 80 százaléka az olajexportból származik - finanszírozhatatlanná válik, ha a Brent ára 95 dollár alá esik. A gazdasági válság eldöntheti a jövő júniusban esedékes elnökválasztást, és hosszú távon Irán térségbeli szerepének gyengüléséhez vezethet - írja a The Guardian. Szaúd-Arábiában és Kuvaitban valamivel jobb a helyzet, de ezekben az országokban is hiánnyal zárhat a költségvetés, amire hosszú évek óta nem volt példa, hála a magas olajáraknak.
Hugo Chávez venezuelai elnök is kénytelen volt megszorításokat életbe léptetni. Csökkentette a szociális kiadásokat, a hadsereg költségvétését, és a baráti országoknak nyújtott segélyeket is. A venezuelai állam bevételeinek 95 százaléka az olajexportból származik, és a költségvetési egyensúlyhoz legalább 80 dolláros világpiaci árak szükségesek. A brit lap emlékeztet rá, hogy több venezuelai kormány is az olajárak csökkenése miatt bukott meg.

http://www.guardian.co.uk/business/2008/nov/21/oilandgascompanies-globaleconomy

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése