2012. december 25., kedd

2012: az orosz fegyverexport sikeréve

Válság ide, válság oda, az orosz fegyvergyárak nagyon jó évet zárnak idén. 13.2 milliárd dolláros előrejelzéseikhez képest jóval több fegyvert adtak el – több mint 14 milliárd dollár értékben – többségüket külföldre. Az állami fegyverexport vállalat, a Roszoboronekszport számára ez kevésbé meglepetés. Orosz fegyverszakértők szerint már tudni lehetett, hogy az orosz védelmi ipar, különösképpen a hadihajókat előállító vállalatok, túl fogják szárnyalni a 2012-es előrejelzéseket. Ezek egyrészt a megnövekedett megrendelések miatt, másrészt a szovjet/orosz katonai technológiával rendelkező haderők modernizálásából fakadt.
A 2012-es esztendő „jót tett” a fegyveriparnak: a világ számos pontján alakult ki feszültség, vagy fegyveres konfliktus, máshol pedig 2011-ből maradtak meg ezek. Ám az orosz fegyverexportot elősegítette az is, hogy 2006 óta az orosz kormányban létezik a védelmi bizottság, mely a haditechnikai együttműködésekért és a fegyverexport alakulásáért is felelős. (Az exportot ráadásul egyetlen állami vállalat, a már említett Roszoboronekszport végzi.)
Néhányan tartanak ugyan attól, hogy a véglegesen elöregedő szovjet technológiákat nem lehet tovább felújítani, s le kell azokat szerelni, de a bizottság egyik tagja szerint aggodalomra semmi ok: „A már megkötött exportszerződések 40 milliárd dollárt tesznek ki, ez néhány évre biztosan elegendő. A kilátások nem rosszak.”
Az orosz elnök nemrég felszólította az orosz fegyvergyárakat, hogy elégítsék ki az orosz fegyverek iránti keresletet, legyenek aktívabb szereplői a világpiacnak. A tényleges fegyverszállítások mellett azonban javaslatot tett arra is, hogy közös termelésben, kutatási projektekben is rész vegyenek.
- Radio Golosz Rosszii -
(Fordította: oroszvilag.hu)


Erősebb mint a "Sátán" - Oroszország új szuper rakétát fejleszt

 

 A két új típusú stratégiai rakéta, melyet orosz szakemberek fejlesztenek, lehet a válasz az Európában telepített amerikai rakétavédelmi rendszerre. Az egyik fejlesztés egy folyékony üzemanyaggal hajtott, 100 tonnás, interkontinentális ballisztikus (ICBM) rakéta. Az új rakéta képességeiben túlszárnyalja a világ eddigi legerősebb rakétáját, az RS-20B Vojevodát, a "Sátánt". A második típus egy szilárd hajtóanyagú ICBM, amelyről azt állítják, hogy felválthatja az ötödik generációs Jars és a Topol-M rendszereket. Ezeket a híreket közölte az Orosz Hadászati Rakétacsapatok parancsnoka, Szergej Karakajev vezérezredes.
Bár a szilárd üzemanyaggal működő interkontinentális rakéták teljesítménye nem elegendő az amerikai rakétavédelmi rendszer legyőzésére, a folyékony hajtóanyagú ICBM képes lesz rá. Egy ilyen rakéta birtokában fel tudunk állítani egy gyakorlatilag "globális hatótávolságú", precíziós, nem nukleáris stratégiai rendszert, amennyiben az Egyesült Államok nem mond le saját programjának megvalósításáról. - fogalmazott a parancsnok. 
Karakajev elítélte Washingtont a rakétatelepítések terén megnyilvánuló orosz-ellenességéért. Azt is megemlítette, hogy a jövőben olyan rakétavédelmi rendszert telepítenek az európai kontinensen, amely interkontinentális ballisztikus rakéták elfogására is alkalmas lesz. "Azt állítják, hogy ez az iráni rakéták fenyegetése miatt történik. Azonban csak Oroszországnak vannak ilyen rakétái Európában." mondta Karakajev.
Ami az új szilárd tüzelőanyagú rakétát illeti, ez az első alkalom, amikor Oroszország bejelenti annak létrehozását. Karakajev vezérezredes szerint a Hadászati Rakétacsapatok számos próbakilövést tartottak már az év eleje óta. A legutóbbira október 24-én került sor. A rakétákat a Kapustin Jar-i rakéta-kísérleti lőtérről, mobil kilövő állomásról indították.
A parancsnok "nyilvánvaló okokra" hivatkozva hárította el a kísérletek eredményeire vonatkozó további információk közlését. Megjegyezte, hogy a kilövések eredményei bizonyítják, hogy az új rakéta alkotói jó úton haladnak. Jövőre az Orosz Hadászati Rakétacsapatok 11 interkontinentális ballisztikus rakéta kísérleti kilövését tervezik, mondta Szergej Karakajev újságíróknak, a Rakétacsapatok 53. születésnapjának előestéjén.
"Idén öt kísérleti indítást hajtottunk végre. Három közülük a fejlesztés alatt álló rakétarendszerek vezérlésének tesztelését volt hivatott szolgálni. Egy indításra összetett tesztsorozat keretében, egyre pedig a rakéták élettartamának növelése céljából került sor. Az év végéig a Hadászati Rakétacsapatoknak 96 új Topol-M és Jars hordozórakétája lesz, így a korszerű fegyvereik aránya megközelíti a 30%-ot. - számolt be a vezérezredes. Szergej Karakajev azt is elárulta, hogy az RS-20 Vojevoda (NATO kódja: Sátán) hadászati interkontinentális rakéták üzembenntartási idejét 2022-ig meghosszabbítják.
Fordította: Csordás Lajos

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése