2012. május 3., csütörtök

Az MLM és a spiritualitás?

Mai cikkem nem egy túl szokványos témáról fog szólni, ugyanakkor elég sokakat érinthet. A pár hete volt ugyanis, hogy felhívott az egyik barátom azzal, hogy van egy új üzlet és nem érdekelne-e esetleg. Fogadott a sablonszöveg: jó kereseti lehetőség, sok szabadidő stb.
 Bizonyára sokan hallottatok már az úgynevezett MLM rendszerről, MLM rendszerben működő vállalkozásokról (lásd pl. Nuskin, Forever living, Tiens). Mivel ez az egész eléggé lejáratódott már és negatív felhangja van, sokan a mikro franchise megnevezést használják már inkább. Tehát mint kiderült barátom is egy ilyen vállalkozásba próbált bevonni. Mivel érdekelt a dolog és volt egy kis szabadidőm végighallgattam, hogy mégis miről van szó, és hamarosan odáig jutottunk a dologgal, hogy elmentem merő kíváncsiságból egy  úgynevezett "open"-re (cégbemutatóra).
Cégnevet direkt nem említek, de azt tudnotok kell, hogy ezeknek a cégeknek az ismertető jegye, hogy mindegyik egyedülállónak titulálja magát, és azt hangoztatja, hogy ez MÁS, mint a többi.
Az elején fontos leszögeznem, hogy igenis van különbség is az MLM cégek között én most konkrétan az egyikről szeretnék írni, amivel kapcsolatba kerültem. Az összes közül én ezt a céget tartom a legkomolyabbnak, viszont jócskán voltak olyan dolgok, amik zavartak. Kezdetnek, akik nem lennének még képben, azok számára ismertetem a rendszert. Az MLM lényege, mint ahogy a nevéből is következtethetünk (multi level marketing), a hálózat építés. A hagyományos vállalkozás úgy nézne ki, hogy van ugye a termelő, akinek van egy adott terméke, és vannak a kis- illetve nagykereskedők, akiken keresztül eljut a fogyasztókhoz. Ezzel a klasszikus mintával ellentétben az  MLM lényege, hogy van a cég ami az adott terméket szolgáltatja, és a cég értékesítőkön keresztül, közvetlenül forgalmazza termékeit.Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy neked valaki szól, hogy vásárolj tőle xy-terméket, illetve mellékesen megjegyzi, ha van kedved, te is csatlakozhatsz az üzlethez, mint „vállalkozó”. Ebben ez esetben te is üzletépítővé válsz a regisztráció után és te is másokat fogsz tudni beszervezni.

A dolog nagy titka, hogy minden beszervezett ember munkája után te % -ot fogsz kapni.

Így, ha nagyon ügyes valaki, egy idő után eljuthat a piramis azon szintjére ahol már munka nélkül is csak jön a pénz abból, hogy mások dolgoznak helyette.

Nézzük akkor az érveket és ellenérveket.

Akik támadják a rendszert, azzal érvelnek, hogy lehúzás az egész, mivel az MLM-es termékekre jellemző, hogy nem a legolcsóbbak, általában árban prémium kategóriáról beszélünk, 10 000 Ft-os nagyságrendű étrend kiegészítőkről stb.,
és a magas ár azért szükséges, hogy ki lehessen fizetni belőle a piramis magasabb részein ücsörgő egyéneket,  akik már semmit nem dolgoznak az egészen.
Sokan viszont a hálózatépítésben látják a jövőt és úgy gondolják, hogy elterjedése egyre szélesebb spektrumra fog kiterjedni, mivel sok szempontból optimálisabb, praktikusabb, mint a hagyományos értékesítés. Ha MLM rendszerben vásárolunk, közvetlenül a központtól rendelünk. Nyilván a közvetítő segítségével, viszont nincs szükség külön boltokra stb. így irányt mutat a jövőbe ahol valószínűleg az internetes kereskedelem lesz az egyik legelfogadottabb forma,(illetve énszemély szerint örülnék a cserekereskedelem újbóli térhódításának is ha már szóba jött a téma) és persze a másik fő indok, hogy közvetlen, és az emberi kapcsolatokra alapoz, mivel általában barátodat, bizalmasaidat keresed meg azzal, amit el akarsz adni. Legalábbis az oktató programjaikon ezt tanítják (igen, ilyen is van a legtöbb cégnél).
Ez itt megint egy kulcsfontosságú téma, mivel úgy gondolom, ha valaki korrekt módon, nem rátukmálva akarja eladni termékeit, hanem csupán megemlíti az ismerőseinek, akkor ezzel semmi baj, és csak erősíti az emberi kapcsolatokat. Ilyen szinten az MLM elterjedése megalapozott és hosszú távú lehet a jövője. Viszont a legtöbben azt a módszert követik, amit az oktató programokban hallanak, vagyis add fel a barátságaidat, az a fontos, hogy vegyenek tőled, ha nem vesznek nem is igazi barátok. Ha valakinek a baráti köre nem csupa milliomosból áll, akkor problémát okozhat odamenni egy régi ismerőshöz, hogy „figyelj, vegyél már egy 20 000 Ft-os vitamint”.
 Itt kanyarodnék át az egész MLM rendszert körüllengő ideológiára.  Az egész nem egy rossz gondolaton alapszik.  Egy amerikai típusú sikerorientált mentalitásra próbálják az embereket ránevelni, ami nem feltétlen baj. A” A titok” és a pozitív gondolkodás az, amire alapoznak, ez adja a spirituális hátterét az egésznek úgymond. Én szerintem ez egy jó gondolat lenne alapjában véve, hiszen ha valaki tényleg szívvel-lélekkel csinálja az üzletet és alkalmazza ezeket a dolgokat a gyakorlatban, valóban elérhet sikereket, és össze tudja kötni a munkát a spirituális fejlődéssel, ami egy kiegyensúlyozott élethez vezet. A problémám ott kezdődik, hogy bármenyire is lehet egy cég formabontó és spirituális ideológiákat felhasználó, az ami az üzletet mozgatja, az a pénz, és mivel a kapitalista rendszer fogaskereke ez is, ezért, hogy forradalmian új üzleti struktúrát akarjunk kialakítani, ebből a pénzközpontúságból kellene kilépni. Ha valaki képes lenne egy tiszta vonalat létrehozni, ami szakít az eddigi betanult  kliséktől az valóban hozhatna változást ebben az ágazatban. Addig viszont ezek a cégek ékes példái annak, hogyan lehet a spirituális tudást rosszra használni, vagyis egyéni hatalomvágy és pénzéhség kielégítésére. A termékbemutatókon illetve toborzó rendezvényeken, ahol a céget mutatják be, erősen az emberek érzelmeire hatnak és megpróbálják gyakorlatilag manipulálni a tudatot minden téren. Az emberek vágyait akarják felszínre hozni, ki ne akarna egy szép házat, nagy autót stb., és ez mind elérhető! Csak higgy benne… Arról már nem beszélnek, hogy ettől még nem feltétlen lesz boldog az illető. Akinek kicsit dezsavűje van, nem véletlen, hiszen egy korábbi cikkemben, ahol a Titokról írtam szintén ezekről a félreértelmezésekről beszéltem... Átlagember számára hamar szemet szúrhat, hogy a cég emberei kifelé akármennyire is mutatják, hogy mennyire sikeresek és igazi karizmatikus egyéniségek megnyerő stílussal, akiknek húúde bejött az élet, igazából egyik sem egyéniség, mivel sablonokat használnak és gyakorlatilag mind egyformák. Olyan gépezet ez, ami szépen lassan céges zombikat nevel az embereikből, mielőtt észbe kaphatnának. Jellemző rájuk, hogy hirdetik mennyire szabad ez a fajta munka és, hogy mennyi mellette a szabadidőd, saját magadat adhatod stb. Ehhez képest legalább annyi a megkötés és az, amivel bekorlátozzák kreativitásod, mint bármely másik átlagos munkahelyen.
 Úgy gondolom, az üzleti struktúra önmagában nem lenne rossz a közvetlenség miatt, csupán a hatalmas árak miatt rablásnak tűnik az egész, azért hogy a piramis tetején lévők megszedhessék magukat. Az ideológiai háttér sem rossz alapjait tekintve, egyszerűen csak arról van szó, hogy ezeket a pozitívumokat kellene átvinni a hétköznapi életbe. Ez egyszerűbb, mint gondolnánk. Ha egymástól vásárolunk és helyi piacokon ismerősöktől szerezzük be az alapanyagokat, és kiépítjük saját „hálózatunkat” a kistermelők között, ugyanakkor életünket pozitív életszemlélettel éljük, és nem állítunk fölösleges korlátokat magunk elé, akkor máris átültettük a használható gondolatokat, ötleteket, egy előremutató és tiszta formába, a kapitalista gépezet posványából.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése