Volt egyszer, hol nem volt... úgy kezdődik, mint egy mese és úgy végződik, mint már annyi minden Magyarországon, azaz sehogy.
"Világszintű érdeklődés mutatkozik a hagyományos napelempaneleknél 20-40 százalékkal több energiát termelő magyar fejlesztésű napelemes tetőcseréprendszer iránt – számolt be a Világgazdaság. Tóth Miklós találmányának különlegessége, hogy a napelemes cserép beilleszthető az eredeti cserép helyére, nem igényel külön tartószerkezetet, súlya a hagyományos cserépének csupán egyharmada.
Egy családi ház teljes áramellátásához 100–300 cserép szükséges, amelyek akár egyesével is megvásárolhatók és beépíthetők, így az alkalmazás nem jelent egyszerre nagyobb kiadást. A rendszer a felületébe integrált fűtőszálaknak köszönhetően leolvasztja a havat, illetve beépített akkumulátorral is rendelhető.
Forgalmazása iránt eddig több mint 30 országból érdeklődtek, többek között Ausztráliából, az Egyesült Államokból, Mexikóból, Németországból, Ausztriából, Szlovákiából, Hollandiából, Belgiumból, valamint a Dél-afrikai Köztársaságból. Kaliforniában és Németországban mintaházat, Mexikóban állami nyugdíjasfalut építenek a találmány felhasználásával.
A napelemes tetőcserepeket Harsányban fogják először gyártani, ahol már épül az üzem az önkormányzat által jelképes összegért felajánlott 3 ezer négyzetméteres területen. Amennyiben a hiányzó összeget sikerül előteremteni, úgy november végén megkezdődhet a gyártás. A 600 milliós beruházással épülő üzemben évi 1 millió cserepet állítanak majd elő."-írja lelkesen mindezt az Ingatlanmagazin 2009-ben. Aztán, mégsem indul be a gyártás, mert pénz helyett csak igéretek vannak, amiből kis országunkban sosincs hiány, de általában utánuk csak műsorszünet következik. Így megy ez 2012-ig, amikor úgy tűnik hogy meglesz a szükséges tőke a magyar csodacserép gyártásához:
"A gyártás beindítása nem egyszerű feladat, hisz egy gyár telepítése komoly tőkebefektetést igényel. Ez esetben is a feltaláló jó két évnyi szorgalmas és kitartó munkájának és rengeteg tárgyalásnak, szponzorok felkutatásának köszönhető, hogy beindul a gyártás 2012. júliusában. Erre a célra az uniós pályázaton 46 millió forintos támogatásban részesült a projekt."
-írja az Építinfo 2012 tavaszán. A youtubon is megjelenik a magyar csodacserép:
![]() |
Ők számíthatnak ránk... |
...Gyártás azonban tovább sincs és annyit sikerült megtudnom
(utánanéztem, mert a házikómra is felraktam volna néhány ilyen
cserepet), hogy már valószínűleg nem is lesz, mivel ismét elkószálódott
az a fránya befektetési tőke.
Miért is ne, hiszen manapság ha valakinek Magyarországon felesleges
milliói vannak, nem az iparba fektet be és főleg nem a hazai iparba,
ahol a nyereség minden csak nem garantált, hanem inkább a svájci frank,
norvég korona, arany vagy az 5%-os euró-államkötvény relatív
biztonságát keresi. Az ilyen jellegű többszázmilliós befektetést, ami
egy tényleg magyar és egyben exportálható termék gyártását valósíthatná
meg, az államnak kellene támogatni, például hosszútávú és alacsony
kamatú hitellel. Nálunk sajnos ez nem megy, mert ugye "autógyártó
hatalom" akarunk lenni meg ilyesmi, ami azt igényli (olyasmi egyebek
közt, mint a neoliberális munkatörvény vagy a békasegge alatt tartott
munkabérek), hogy az állami támogatások inkább a multicégek felé
legyenek irányítva.
Mindeközben, a legnagyobb amerikai vegyipari cég, a "Dow Chemical" már beindította az Egyesült Államokban a saját (?) napelemes tetőcserép gyártását és értékesítését. Hogy ez mit jelent, azt nem tudom, de nagyon úgy tűnik hogy a világszabadalmas magyar napelemes tetőcserép gyártása magyar embernek már nem igen fog munkát adni. Volt egyszer, de mégsem volt...
Mindeközben, a legnagyobb amerikai vegyipari cég, a "Dow Chemical" már beindította az Egyesült Államokban a saját (?) napelemes tetőcserép gyártását és értékesítését. Hogy ez mit jelent, azt nem tudom, de nagyon úgy tűnik hogy a világszabadalmas magyar napelemes tetőcserép gyártása magyar embernek már nem igen fog munkát adni. Volt egyszer, de mégsem volt...
- A tetőcserép képek a magyar feltaláló eredeti honlapjáról vannak -
Szélvéső
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése