2012. november 18., vasárnap

Lesz-e részvényeladási roham a fiskális szakadék előtt?

Az Egyesült Államokban véget értek a választások. A legtöbb ember számára világos, hogy hamarosan adóemelések jönnek, és sokan már most azon törik a fejüket, hogyan pozícionálják magukat a pénzügyi túléléshez. December 31-ével egy egész sor adócsökkentési intézkedés jár le, ezért az elemzők részvény- és eszközeladási rohamra számítanak 2013 előtt, mivel így kevesebb adót kell fizetni az értékesítések után.
Természetesen még előfordulhat, hogy a kongresszusnak sikerül megállapodni az adóemelések halasztásáról, de ez egyre valószínűtlenebbnek látszik, különösen a gazdagokat érintő adóemelések tekintetében. Függetlenül attól, hogy most lesz-e adóemelés vagy később, maga az a tény, hogy előbb utóbb bekövetkezik, eladásra ösztönzi a befektetőket, hiszen ki akarna önszántából több adót fizetni.
Amennyiben a pénzeszközök eladása rohammá növi ki magát ez komoly hatással lehet a részvényárfolyamokra. Már most is számos technikai jel mutat arra, hogy a részvényárak „korrekciója” hamarosan elindul.
Sok szó esik a „fiskális szakadékról” , de csak kevesen tudják, hogy ez mit is takar. A befektetők pedig a kongresszustól várják, hogy tegyenek valamit január 1 előtt.
A tőkenyereség után fizetendő adó 15-ről 20 százalékra emelkedik, de a magas jövedelműek számára ez még nagyobb emelkedést jelent majd, az Obamacare egészségügyi reformba becsempészett adóemeléseknek köszönhetően.
Az osztalékok esetében a fizetendő adó 15-ről 43 százalékra emelkedik a magas jövedelműeknél.
Ezek az adóemelések már most is láthatóak egyes üzleti döntésekben. Például kiszámolták, hogy George Lucas több százmillió dollárt spórolt azzal, hogy a Star Wars-t idén adta el a Disney-nek és nem várt 2013-ig.
A CNBC is arról ír, hogy eljött a részvényeladások ideje:
A gazdagok számára 2012 az eladás éve lesz.
A „fiskális szakadék” miatt aggódnak, ami akkor jön el, amikor az adócsökkentések érvényessége lejár és az év végével hatályba lépnek a kiadáscsökkentések.
A tőkenyereség és az osztalékok után fizetendő adók növekedésétől tartva, sok vagyonos ember próbál megszabadulni részvényeitől, vállalkozásától és otthonától még az év vége előtt.
Az igazság az, hogy a részvények árfolyama már nem tudott hová emelkedni. Azok, akik próbálnak megszabadulni eszközeiktől, amíg még veszteség nélkül megtehetik, jól teszik, ha figyelmeznek Marc Faber intelmeire:
„A piac lefelé tart, mert a vállalati eredmények csalódást fognak okozni, a globális gazdaság alig fog növekedni a következő évben, sőt akár zsugorodhat is és ezért a részvények a szeptemberi 1470 pontos S&P csúcsról legalább 20%-ot fognak esni szerintem.”
Faber meg van győződve arról, hogy teljes értéktőzsdei összeomlás jön, független attól, hogy elérjük-e a fiskális szakadékot vagy sem.
„Szerintem az egész globális pénzrendszert újra kell indítani és ezt nem a központi banki vezetők, hanem az összeomló piacok fogják megtenni, legyen az a valuta, hitel vagy részvénypiac,” mondta. „Meg fog történni. Egy nap meg fog történni és akkor örülhetünk, ha a jelenlegi érték 50 százalékával számolhatunk.”
A politika és a gazdaság mindig is szoros összefüggésben volt egymással. A választási eredmények nagyon komoly következményekkel járnak majd. Egyik cég a másik után jelenti be az újabb elbocsátásokat, illetve alternatívaként egyes vállalatok a munkaórák számát csökkentik.
Az emberek egyre szegényebbek, egyre jobban eladósodnak és a gazdaság egyre bizonytalanabb. Egyelőre a teljes gazdasági összeomlás felé tartunk. Úgy tűnik, hamarosan kiderül milyen is az a bizonyos „szakadék”.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése