2011. november 28., hétfő

Egy újabb hidegháború szélén az Egyesült Államok és Oroszország

Dimitrij Medvegyev orosz elnök kijelentette, hogy Oroszország kilép a START szerződésből és megtagadja a leszerelés lépéseit, ha az USA tovább építi az európai rakétavédelmi rendszert. Medvegyev szerint Oroszország Iszkander rakétakomplexumokat fog telepíteni nyugaton és az ország déli szélén. A rendszerek szükség esetén biztosítják a nyugati légvédelmi rendszer európai részének teljes megsemmisülését. Ezen felül az új orosz stratégiai ballisztikus rakéták fel lesznek szerelve nagy hatékonyságú robbanófejekkel.
Az elnök elrendelte, hogy az Orosz Föderáció fegyveres erői kezdjenek bele olyan alternatív lehetőségek kidolgozásába, amik - ha szükség lenne rá - biztosítanák az európai rakétavédelmi rendszer információs és adminisztrációs eszközeinek megsemmisítését. Az elnök utasította a Honvédelmi Minisztériumot, hogy a Kalinyigrádba telepített radarállomást kapcsolják be az ország rakétatámadásokat előrejelző rendszerébe. Medvegyev kihangsúlyozta, Oroszország még mindig kész folytatni a párbeszédet az Egyesült Államokkal és a NATO-val a rakétavédelmi rendszer ügyében. Ugyanakkor azt is mondta, ennek a párbeszédnek Oroszország törvényes érdekeinek védelmét kell szolgálnia.
"Még mindig van időnk, hogy eljussunk a kölcsönös megértésig. Oroszországnak van elég politikai akarata, hogy meghozzuk a szükséges megállapodásokat, amik új alapokra helyeznék kapcsolatainkat az Egyesült Államokkal és a NATO-val." mondta Medvegyev.
Az orosz elnök továbbra is biztos abban, hogy a közös rakétavédelmi rendszer Európában lehetőséget ad Oroszországnak és a NATO-nak a valós stratégiai partnerségre. Emlékeztetett az általa kezdeményezett szektorális rakétavédelmi rendszerre. Mindkét oldal egy-egy adott szektorért lenne felelős, míg az együttműködés alapját a kölcsönös bizalom és a kiszámíthatóság jelentené. Medvegyev megjegyezte, "a nyugati partner nem bizonyult elég felkészültnek erre az együttműködésre."
Oroszország nem fog beleegyezni olyan megállapodásba a rakétavédelmi rendszerek kapcsán, ami meggyengítené az ország védelmi potenciálját a közeljövőben. "A program, amit jelenleg Lengyelországban, Törökországban, Romániában, Spanyolországban hajtanak végre, szembesít minket a nyers valósággal."
"Nem veszik figyelembe aggodalmainkat az európai rakétavédelmi rendszer építésével kapcsolatban. Rendre csak azt mondogatják, hogy a tervek nem Oroszország ellen irányulnak. Azt mondják, nem ellenünk van, ne aggódjunk - le akarnak nyugtatni minket" mondta Medvegyev.
Az elnök szerint ilyen szavakat főleg a végrehajtó hatalmaktól hallani. "Bár egyes országokban a törvényhozók nyíltan megmondják - ez mind ellenetek van, ezt jól tartsátok észben". "Mikor azt mondjuk, ezt mindet vessék is papírra, pontos jogi kötelezettségek formájában, azt mondják nem"
Oroszország és a NATO 2010 novemberében Lisszabonban állapodott meg az európai rakétavédelmi rendszer terén való együttműködésről. A tárgyalások azért szakadtak félre, mert az USA nem volt hajlandó semmiféle garanciát adni arra, hogy Európa rakétavédelmi rendszere nem fog Oroszország ellen fordulni.
Medvegyev szokatlanul kemény állításai nem vezettek a várt eredményekhez. Az USA hivatalos szóvivői kijelentették, hogy nem térnek el a rakétavédelmi rendszerre vonatkozó terveiktől.
"Az úgy START egyezmény végrehajtása jól megy, és nem látunk semmi okot arra, hogy eltérjünk tőle. Továbbra is azt gondoljuk, hogy az Oroszországgal történő együttműködés növelheti az Egyesült Államok, illetve szövetségeseink biztonságát Európában és Oroszországban, ezért mi továbbra is arra törekszünk, hogy meghatározzuk a lehetséges együttműködés paramétereit. Azonban csak akkor folytatjuk ezt az együttműködést, ha semmilyen módon nem korlátozza a terveink végrehajtását Európában". Ezt a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője, Tommy Vietor mondta.
Nincs kizárva, hogy Moszkva és Washington elhalasztják a tárgyalásokat 2013 tavaszára, amikor az Egyesült Államokban és Oroszországban is lezajlottak az elnökválasztások. A jelenlegi helyzet mindkét oldal szekértői szerint új alapokra helyezi a két ország kapcsolatát.
pravda.ru


Oroszország új radarállomása holnaptól megfigyeli egész Európát

Kalinyingrádban az új radarállomás már november 29-én kedden készen áll arra, hogy figyelemmel kísérje az esetleges rakétatámadásokat egész Európa területéről. Az új állomás jelentős szerepet játszik abban az intézkedéssorozatban, amit Oroszország az amerikai rakétavédelmi rendszer növekvő kapacitására ad válaszul. A Kalinyingrád térség radarállomása november 29-én lesz üzembe helyezve a légvédelemnél, mondta Viktor Esin, Oroszország stratégiai rakéta haderejének korábbi vezetője.
Viktor Esin szerint a kalinyingrádi radarállomás nyugati irányba 6000 kilométeres körzetben figyeli a térséget, vagyis virtuálisan lefedi teljes Európát, beleértve az Egyesült Királyságot is. Az állomás képes érzékelni minden Európából indított rakétát, és megfigyeli a nyugati területeket az északi-sarktól egészen Észak-Afrikáig.
A radarállomás a nagy-hatótávú rádiókommunikációs eszközök moszkvai kutatóintézetének új generációs fejlesztése. Ellentétben az előző generációs állmásokkal, a Voronyezs-DM csak 23 blokk berendezésből áll, és 40%-kal kevesebb energiát fogyaszt, így ha a helyzet úgy kívánja, lehetőség van a radarállomás gyors áttelepítésére.
Oroszország hasonló radarállomást működtet a déli, Krasznodar térségben, illetve egy másik hasonló állomás jövőre az Irkutszk térségben lesz üzembe helyezve (Szibéria). A kalinyingrádi radarállomás 20 évig lehet szolgálatban, utána fogják modernizálni.
Múlt héten Dimitrij Medvegyev elnök kiadott egy durva nyilatkozatot azzal kapcsolatban, hogy az USA nem hajlandó biztosítékkal szolgálni arra, hogy az európai rakétavédelmi rendszer nem Oroszország ellen lesz felhasználva. Az elnök ekkor utasította a Védelmi Minisztériumot, hogy a Kalinyingrád térség radarállomását helyezze működésbe és erősítse meg az aktív stratégiai nukleáris védelmet.
pravda.ru


A kalinyingrádi radarközpont készen áll az európai rakétavédelmi rendszer ellen

Kalinyingrádban az új radarközpont készen áll arra, hogy bekapcsolódjon a rakétatámadásokat előrejelző rendszerbe, jelentette pénteken Oleg Osztyapenko altábornagy, a Légi és Űrvédelmi egység parancsnoka.
„Kalinyingrádban befejeztük az állomás beüzemeléséhez elengedhetetlen építési munkálatokat, elvégeztük az állomás működéséhez szükséges számítások tesztelését és betáplálását. A mai napon készen állunk, hogy a Főparancsnokság utasítására bekapcsoljuk a radarállomást az országos rakétatámadásokat előrejelző rendszerbe”, – pontosította az altábornagy.
„Lehetségessé válik, hogy hatékony ellenőrzés alatt legyen az európai kontinensről, sőt az Atlanti-óceán északi partvidékéről végrehajtott rakétaindítás”. „Ennek a segítségével még az európai rakétavédelmi rendszert is ellenőrizhetjük”, – magyarázta az altábornagy.
Az állomás bekapcsolásáról a légi és űrvédelmi rendszerbe már november 23-án beszélt az Orosz Föderáció főparancsnoka és elnöke, Dmitrij Medvegyev.
A radarállomás „Voronyezs-DM” osztályú, lefedi az északi szektort, amelyért a szovjet időkben a munkácsi és a Baranovicsi állomások feleltek. Még 2 hasonló állomás építési zajlik, Armavirben és az Irkutszki megyében.
Osztyapenko megígérte, hogy az „Iszkander” rakétarendszer a felső vezetés által megállapított időre elkészül Kalinyingrád megyében, jelenti az ITAR-TASSZ
Argumenti.ru


 Aki azt gondolja, hogy az Egyesült Államok az egyetlen szuperhatalom ma a világon, jól teszi, ha elolvassa ezt a cikket. Az erőviszonyok komoly átalakuláson mennek át ma a világban. Ki tudja megnevezni, melyik a legnagyobb olajtermelő és olajexportőr ország ma a világon? Melyik ország rendelkezik a legnagyobb földgáz erőforrásokkal és a világ második legerősebb hadseregével? Segítek: nem Szaúdi-Arábia, nem Kína és nem az Egyesült Államok. A válasz természetesen Oroszország. Az orosz medve nagyon is életben van. Sokan nem tudják, hogy ma Oroszország az Egyesült Államok egyik legnagyobb olajszállítója. Oroszország hihetetlen mennyiségű természeti erőforrással rendelkezik, államadósságuk rendkívül alacsony (az ország GDP-jének mindössze 10%-a), gazdasága pedig hihetetlen fejlődésen ment keresztül ez elmúlt tíz év során. Sok tekintetben Oroszország csak most kezdi próbálgatni szárnyait. Sokan úgy gondolják, hogy az Eurázsiai Gazdasági Unió, amelynek létrejöttén Oroszország szorgosan dolgozik a régi Szovjetunió újjáélesztése felé tereli a helyzetet. Teljes gőzzel halad az orosz hadsereg modernizálási programja. Sokan, főleg Amerikában úgy gondolják, hogy a hidegháborúnak vége és Oroszország csak egy fogatlan medve, ami semmilyen veszélyt nem jelent. A valóság ennek talán éppen az ellenkezője.
A republikánus párt néhány napja tartott elnökjelölti vitáján például egyetlen szó sem esett Oroszországról. Mintha a világ második legnagyobb hatalma nem is létezne. Ez a vita is mutatja, milyen bizarrá vált az USA külpolitikája. Ha létezik ma egy ország a világon, amely képes lenne katonai eszközökkel legyőzni az Egyesült Államokat, az Oroszország. Aki pedig azt gondolja, mint ahogyan sok amerikai így van vele, hogy Oroszország az Egyesült Államok barátja, súlyos tévedésben van.
A hidegháború nem ért véget. Az orosz titkos ügynökök száma az Egyesült Államokban és más nyugati országokban az eredeti hidegháborús évek szintjén van, a feszültség az USA és Oroszország között pedig több területen is egyre növekszik.
Például Dimitrij Medvedev, orosz elnök bejelentette, hogy új nukleáris fegyvereket fog telepíteni, amelyek az amerikai rakétavédelmi rendszereket célozzák, amennyiben az Egyesült Államok nem hagy fel az Európába tervezett rakétavédelmi pajzs telepítésével. A napokban ez a konfliktus odáig fajult, hogy Medvedev az orosz néphez intézett beszédében felsorolta azokat a lépéseket, amelyeket életbe léptetett a NATO-országok európai rakétavédelmi rendszere körül kialakult konfliktus miatt.
Egyes korábbi egyezmények az Egyesült Államok és Oroszország között kezdenek csődöt mondani. Az amerikai külügyminisztérium bejelentette, hogy mostantól nem fogja betartani az Európai Hagyományos Fegyverekre vonatkozó szerződésben rögzítetteket, amelyre Moszkva még 2007-ben rendelt el moratóriumot.
Miközben az Egyesült Államok afganisztáni kecskepásztorokat hajszol Oroszország atomháborúra készül. Arról sem lehet sokat olvasni az amerikai sajtóban, hogy Oroszország egy kiterjedt földalatti bunkerhálózat kiépítésén dolgozik. Egyedül Moszkvában 5000 ilyen új bunker és óvóhely áll kivitelezés alatt. A 2012-es befejezéssel tervezett program célja egy olyan bunker és óvóhelyhálózat kiépítése, ami szinte a város teljes lakosságának képes menedéket nyújtani.
Mindeközben, mit tesz az Egyesült Államok saját állampolgárai védelméért? Semmit.
Az Obama kormány azon ügyködik, hogy lefegyverezze az országot.
A START, azaz Stratégiai Fegyvereket Korlátozó Egyezmény (STrategic Arms Reduction Treaty) 1550 darabban maximálja az Egyesült Államok és Oroszország által birtokolható nukleáris fegyverek mennyiségét. Az amerikai hadsereg számára ez 90%-os csökkenést jelent az 1967-es csúcshoz képest, amikor az USA 31.255 stratégiai nukleáris fegyverrel rendelkezett. Az Egyezmény a ballisztikus rakéták, azaz atombombázók számát is 700 darabban korlátozza.
Ez az egyezmény óriási előnyt jelent Oroszország számára, mivel teljes mértékben figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy az oroszok 10.000 taktikai nukleáris fegyverrel rendelkeznek, míg az USA esetében ez a szám mindössze néhány száz. Ezeket a taktikai nukleáris rakétákat cirkáló- vagy hordozórakétákkal, nagy hatótávolságú tüzérségi eszközökkel vagy katonai repülővel is el lehet juttatni a célpontokhoz. Az egyezmény egyáltalán nem foglalkozik ezekkel az aránytalanságokkal, ami rendkívül komoly stratégiai hátrányba helyezi az Egyesült Államokat.
Az elmúlt néhány év során Oroszország rendkívül nagy hangsúlyt fektetett stratégiai nukleáris erejének modernizálására, míg az Egyesült Államok egyáltalán nem foglalkozott vele. Az amerikai vezetés most is azt gondolja, hogy messze Oroszország előtt járnak ezen a téren, de ezzel a véleménnyel egyedül vannak. Mások számára egyértelmű, hogy a két ország között egykor létező igen nagy technológiai szakadék mára szinte teljesen összezárult.
A stratégiai fegyverek mellett Oroszország olyan új tengeralattjárókat is kifejlesztett, amelyeket az amerikai radarok nem képesek észlelni, mert a korábbi modelleknél lényegesen csendesebbek, új ballisztikus rakétáik pedig képesek kijátszani az amerikai rakétavédelmi rendszereket.
Miközben az USA stratégiai hibákat gyárt, mint amilyen az al-Qaeda támagatása Líbia elfoglalásában, Oroszország új stratégiai fegyverarzenált állított elő.
A legtöbb embernek fogalma sincs arról, mi történik a valóságban. Miközben az Egyesült Államok úszik az adósságban, Oroszország fellendülőben van.
A Forbes magazin cikke szerint Moszkva a világ harmadik legdrágább városa, a CNN pedig a negyedik helyezést ítélte ezen a téren az orosz fővárosnak.
Újabban pedig attól tartanak, hogy a régi Szovjetunió ismét összeáll. Az Egyesült Államokban ez a téma elkerülte a média figyelmét, pedig már az Eurázsiai Unió első tagjainak névsorát is nyilvánosságra hozták. Az első három tagállam Belorusszia, Kazahsztán és Oroszország lesz. A kezdeményezők pedig egyértelművé tették, hogy az egykori Szovjetunió valamennyi volt tagállamát szívesen látják a szoros gazdasági integrációt célul tűző unióban.
Miért hallgat erről az amerikai sajtó? Reagan idejében Oroszország volt az elsőszámú külpolitikai téma Amerikában, ma pedig senki sem beszél róla. Amerikában mindenki azt akarja hinni, hogy Oroszország már nem jelent veszélyt és a hidegháborúnak vége. Az igazság azonban az, hogy a mai Oroszország sokkal erősebb, úgy politikailag, mint gazdaságilag és már katonailag is, mint a volt Szovjetunió valaha is volt.
Nagyon is elképzelhető, hogy Oroszország legyőzze az Egyesült Államokat egy első csapás indításával, főleg, ha Kínával szövetkeznének egy ilyen háborúban. A legtöbb amerikai ezt elképzelhetetlennek tartja, pedig az orosz és kínai vezetés sok órát tölt ilyen és ehhez hasonló forgatókönyvek megvitatásával.
A 2012-es amerikai elnökválasztások során nem sok szó esik majd Oroszországról, helyette mindenki az afganisztáni hegyekben bujkáló kecskepásztorok jelentette „óriási veszélyre” koncentrál majd.
Vak vezeti a világtalant, miközben a világ drámai változásokon megy keresztül. Hallván hallanak, de nem értenek és látván látnak, de nem ismernek. (Máté 13:14) Az orosz medve visszatért és fontos szerepe lesz az elkövetkező évek eseményeiben. 


 Forrás: The American Dream

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése