2012. július 20., péntek

Egész Európa tegyen közös tanúságot a feltámadt Krisztus reménységéről

Augusztus 17-én Varsóban Kirill moszkvai ortodox pátriárka és Józef Michalik érsek, a Lengyel Püspöki Konferencia elnöke írja alá a katolikus-ortodox felhívást az orosz és a lengyel nép közötti kiengesztelődésre.
Nem bocsánatkérésről van szó, hanem felhívásról a lengyel és az orosz hívek számára, hogy keresztény távlatokban olvassák több évszázados közös, konfliktusokkal teli történelmüket. Csak így nézhetnek szembe a jövő kihívásaival – ez az üzenete annak a két nép kiengesztelődését célzó közös felhívásnak, amelyet augusztus 17-én Varsóban Kirill moszkvai ortodox pátriárka és Józef Michalik érsek, a Lengyel Püspöki Konferencia elnöke ír alá. Az orosz ortodox egyház feje a történelemben először, augusztus 16. és 19. között látogatást tesz Lengyelországban.
Henryk Muszyński, Gniezno nyugalmazott érseke a Kai lengyel katolikus hírügynökségnek adott interjújában hangsúlyozza: a kezdeményezés egészen más történelmi körülmények között jött létre, mint a ’60-as évek közepén a lengyel és a német főpásztorok közötti, „Megbocsátunk és bocsánatot kérünk” történelmi dokumentum, amely lerakta az alapjait a két nép közötti kiengesztelődésnek.
Most még nem érett meg az idő egy ehhez hasonló bocsánatkérésre – fejtette ki a főpásztor. Továbbra is túlságosan eltérő módon értelmezi ugyanis a két nép a közelmúlt történelmét, különös tekintettel a náci és a kommunista totalitarista rendszerekre, amelyek a múlt évszázadban Oroszországot és Lengyelországot sújtották. Ezért a mostani üzenet nem elsősorban a történelem elemzésére koncentrál, hanem a hit távlatából kiindulva hangsúlyozza az egység keresztény gyökereit. Ennek a folyamatnak a kiindulópontja a közös hit, az a meggyőződés, hogy mint egyházak már egységben vagyunk Krisztussal, aki parancsként meghagyta nekünk a világ egységére való törekvés küldetését – mutatott rá Henryk Muszyński nyugalmazott érsek.
Az üzenet négy pontban jelöli meg ennek a célnak a megvalósítását: először is hangsúlyozza, hogy nem pusztán az évszázados szomszédság egyesíti a két népet, hanem Kelet és Nyugat gazdag keresztény öröksége. Másodszor buzdít a kölcsönös bizalomra, amely nélkül lehetetlen az egység megvalósítása. Harmadszor mindenkit arra szólít fel, hogy térjen meg lelkében Istenhez, és szabaduljon meg minden előítélettől, amely akadályozza a kölcsönös találkozást. Végül megbocsátásra hív.
„A felhívást a hívekhez intézzük, de mindenekelőtt Istenhez fordulunk, hogy segítsen bennünket bűneink kölcsönös megbocsátásában. A nyilatkozat arra bátorítja az ortodox és katolikus híveket, hogy tegyenek közös tanúságtételt a keresztény értékek védelmében a növekvő vallási közömbösséggel, a szekularizmus terjedésével szemben. Válaszoljanak közösen a kihívásokra, amelyekkel a két egyháznak szembe kell néznie, elsősorban az emberi méltóság és élet, a házasság védelme területén.
A dokumentum egész Európához szól: tegyen közös tanúságot a feltámadt Krisztus reménységéről. Erre hívta fel II. János Pál a földrész híveit Ecclesia in Europa című apostoli buzdításában. Ez ma egyházaink alapvető feladata – mondta interjújában Henryk Muszyński, Gniezno nyugalmazott érseke.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése