2013. október 5., szombat

Amerikai válság - Tánc az államcsőd tornácán

A NATO vezérkarának egy részét szabadságra küldték, nem kapnak fizetést a Pentagon dolgozói, az USA felfüggeszti a tárgyalásokat az EU-val. Hogy csak a legfontosabb történések említsem az elmúlt 24 órában. Óráról-órára rosszabb a helyzet Amerikában. Az államcsőd küszöbén táncol a méla óriás.
A NATO európai, a belga Mons város közelében tartózkodó vezérkarának egy részét, valamint Charleroi területén található amerikai légierő bázisán dolgozókat szabadságra küldték. A Pentagon legkevesebb 400 ezer civil munkatársa már harmadik napja nem ment munkába, mert visszatartják a munkabérüket. Ha a válságot nem szüntetik meg három héten belül, akkor a veteránok és leszerelt katonák is kifizetetlenül maradhatnak.
A katonákra Barack Obama elnök rendelete alapján egyenlőre ugyan úgy megkapják fizetésüket, de hogy pontosan meddig azt nem lehet tudni. A válság a gazdasági és politikai szektort is érinti. A válság miatt az USA felfüggeszti a tárgyalásokat az EU-val.
Az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti szabad-kereskedelmi tárgyalásokat felfüggesztik Amerika költségvetési válsága miatt. A jövő héten amerikai szakértőkből és tisztviselőkből álló csoportnak kellett volna Brüsszelbe utaznia, hogy folytassák a szabad-kereskedelmi megállapodásról szóló vitát, tegnap este azonban Washington bejelentette, hogy a jelenlegi állapot mellet lehetetlen teljes létszámban elküldeni a szakértőket a tárgyalásra.
A lakossági pánik elkerülése érdekében az Egyesült Államok bankjai az utóbbi napokban különösen aktívan töltik újra bankautomatáikat, hogy elkerüljék a készpénzhiányt a fogyasztók egy esetleges pánikrohama esetén. Az amerikai piac komolyabb megrázkódtatásai idején az amerikaiak mindig a pénzfelvevő automatákhoz sietnek, hogy előre eltartalékoljanak készpénzből.
Az amerikai kormány október 1 óta nem jut forrásaihoz, mivel a kongresszus nem tudott megegyezni Obama adminisztrációjával az idei költségvetést illetőleg. Az amerikai pénzügyminisztérium a hónap végéig eléri hitelkeretét, ha a kongresszusnak nem sikerül megegyezni az államadósság felső határának megemeléséről, mely jelenleg 16,7 billió dollár.

Balatonyi Csaba

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése