2013. július 3., szerda

A mindent látó szem – És hol a felháborodás?

Fontos figyelmeztetni az embereket az állami megfigyelésnek az élet szinte minden területét behálózó rendszerére, megállítani azonban nem fogjuk tudni. Legalábbis egyelőre. A Bibliából tudjuk, hogy egy totális megfigyelést és kontrollt megvalósító diktatórikus világkormány felállítása vár az emberiségre. A figyelmeztetés mellett azonban fontos azt is kihangsúlyozni, hogy ez a globális hatalom nagyon rövidéletű lesz. Volt már sok legyőzhetetlennek tűnő diktátor a múltban, de idővel mind elbuktak. Mind! A végső diktatúra esetében sem lesz másként.
A háttérhatalom fokozatosan minden ellenállást megtör és hozzászoktatja az embereket az állandó megfigyeléshez, majd miután a teljes gazdasági összeomlással végleg a szakadékba taszította a világot, az emberiség készen áll majdaz Antikrisztus által kínált megoldás elfogadására, ami átmeneti békét és jólétet hoz. – Joseph Candel

GCHQ Főhadiszállás, Cheltenham, Gloucestershire
A Tempora elnevezésű brit-amerikai megfigyelési program történelmi fordulópontnak tekinthető. A titkosszolgálatok sikeresen megvalósították az abszolút megfigyelést anélkül, hogy a nyilvánosság figyelemét a legcsekélyebb mértékben is magukra vonták volna. A kormányok pedig szándékosan elhallgatták a megfigyelés mértékét.
Az „infosztáda” kifejezés nem képes hűen kifejezni mit is takar az Internet. A valóságban a világháló egy olyan globális kommunikációs tér, ami a fejlett világ lakosságára vonatkozó minden magáninformációt tartalmaz. Ha valaki képes lenne megtanítani egy mindent látó szemnek az Internet használatát, a zsarolási lehetőségek végtelenek lennének.
A brit (GCHQ) és az amerikai (NSA) titkosszolgálatok pontosan ezt a mindent látó szemet hozták létre Tempora néven. Igazán találó metafora a fizikai világból egy olyan programra, amit valahogy így jellemezhetünk: Minden ház, minden lakásának valamennyi szobájába kamerákat és mikrofonokat telepítettek, minden levelet felnyitnak és lemásolnak, minden telefont lehallgatnak. Minden eseményt rögzítenek és mindenhez hozzáférhetnek, amikor szükségessé válik. Felháborító kilátások, nem igaz? Pedig pontosan ez történik a valóságban. Pontosan erről írt a Guardian. Az NSA és a GCHQ közvetlenül az adatrendszerre kapcsolódnak rá optikai kábelek segítségével. Minden adatot képesek lemásolni és tárolni, és később szükség szerint előhívni.
[Időkjelei: Azóta kiderült, hogy az USA a teljes Guardian.co.uk oldalt blokkolja a közel-keleten, Afganisztánban és dél-Ázsiában állomásozó csapatai számára. Az amerikai védelmi minisztérium pedig blokkol minden cikket, ami a minisztérium által titkosított információt tartalmaz az NSA kiszivárogtatási botránnyal összefüggésben. Elvileg a Guardian által eredetileg közzétett cikk reposztjait is blokkolják, nyilatkozta a Pentagon szóvivője.]

A program mögött rejlő illetők pedig arra sem vették a fáradtságot, hogy mindezt tagadják. A brit titkosszolgálat annyit közölt, hogy nem nyilatkozik az ügyben, de bármit is tesznek, azt a terror elleni harc érdekében teszik, a legszigorúbb jogi korlátok között. Az NSA hasonlóképpen érvelt a PRISM botrány kirobbanása óta. „Mindent egy jó ügy érdekében teszünk,” állítják.
Ez azonban csak látszat.
Vajon az emberek abba is beleegyeznének, hogy a nappalijukba videó kamerát szereljenek, ha ezzel segíthetik a terrorizmus elleni harcot? Megelégednénk egy ígérettel, hogy csak akkor fognak kukkolni bennünket, ha egy számunkra ismeretlen titkosszolgálati alkalmazott ezt szükségesnek találja? Persze, hogy nem. Egy ilyen programot előterjesztő kormány nem sokáig maradna hatalmon. [Vagy mégis?]
Hol a felháborodás?
Ennek tükrében érdekes, hogy az angolszász világban milyen visszafogott volt a reakció. Igaz, hogy a Guardian és a Washington Post is részletesen beszámolt az ügyről, de politikai körökben szinte kizárólag német politikusok fejezték ki felháborodásukat.
És joggal. Már önmagában az a tény, hogy az amerikai, brit és még ki tudja mely hatalmak ilyen hihetetlen hatalommal ruházták fel saját magukat, égbekiáltóan felháborító. Milyen szórakoztatóak lehettek a beavatottak számára a közelmúlt nyilvános vitái az adatrögzítésről, az online adatvédelemről, vagy a Facebook és Google ezekkel kapcsolatos gyakorlatáról.
Az állam közben már rég mindent tudott.
Keith Alexander-t, az NSA vezetőjét idéző dokumentum – „Miért ne gyűjthetnénk össze minden jelet minden időben? Ez egy jó kis nyári házi feladat a Menwith-nek”
És pontosan ez volt a cél, ahogy Keith Alexander, az NSA vezetője megfogalmazta: „Miért ne gyűjthetnénk össze minden jelet minden időben?”
Az is kiderült, hogy a titkosszolgálatok a botrány kitörése után is folyamatosan hazudtak. Viviane Reding, az EU igazságügyi biztosa azt mondta, hogy amerikai illetékesek biztosították afelől, hogy európai állampolgárokról nem gyűjtöttek adatokat tömeges terjedelemben. Valóban nem, ezt brit kollégáik tették meg helyettük, így az adatgyűjtés Európa esetében nem az NSA hanem a GCHQ által folyt.
A következő hetek és hónapok fogják megmutatni, hogy a világ demokráciái felállnak-e a nyugati titkosszolgálatok diktatórikus módszerei ellen vagy sem.
„Aki feladja a szabadságot a biztonságért, egyiket sem érdemli.” – Benjamin Franklin


Forrás: spiegel.de

http://idokjelei.hu/2013/07/a-mindent-lato-szem-es-hol-a-felhaborodas/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése