2014. január 27., hétfő

Francia korkörkép – sok a képzavar

* Cigánykérdés
A francia hatóságok 2013-ban 19 380 román és bolgár romát toloncoltak ki az ország területéről. Ugyanakkor 165 olyan tábort számoltak fel, ahol a romák éltek. A legtöbb deportált személynek nem nyújtottak semmilyen segítséget. A Franciaországból deportált romák száma 2012-höz képest több mint duplájára növekedett. 2012-ben az országból 9400 romát toloncoltak ki. Manuel Valls francia belügyminiszter ragaszkodik ahhoz, hogy a romákat, mivel nem kívánnak integrálódni a francia társadalomba, ki kell toloncolni az országból. Szociológiai felmérések szerint a lakosság túlnyomó része osztja véleményét.
 * Statisztika
 A november 13-14-én 1003 nagykorú francia állampolgár megkérdezésével készült reprezentatív felmérés a franciaországi zsidó diákok uniójának (UEFJ) megbízásából készült. Jonathan Hayoun, a szervezet elnöke "szerencsétlen premiernek" tartja, hogy a fiatalok körében a szélsőjobboldali párt ekkora támogatottságot élvez, miközben "a rasszista beszédmód egyre inkább terjed" Franciaországban. "Ezek a fiatalok nem mérik fel a szélsőjobboldali veszély mértéket" - mondta a diákvezető a Libération című napilapnak.
 Ugyanezen felmérés azt is kimutatta, a franciák 88 százaléka úgy gondolja, hogy "a Nemzeti Front jelöltjei között vannak maguknak rasszista és antiszemita kijelentéseket megengedő emberek", de 40 százalékuk szerint nem több, mint más pártokban. A megkérdezettek 69 százaléka nem szavazna ilyen jelöltre, 30 százalékukat viszont az ilyen jellegű megszólalások nem befolyásolnának szavazási szándékában. Az FN szavazótáborának 64 százalékát nem zavarják az ilyen mondatok, s 60 százalékuk indokolatlannak tartja egy képviselő ellen bírósági eljárást indítani ilyen esetben. A konzervatív táborban 44 százalékos ez az arány, a baloldali szavazóknál pedig 12 százalékos.
 * A „harag napja”
 (érdekes kifejezés, hiszen valódi hazafi és hívő ember érzésvilága nem alapozhatja létszemléletét romboló jellemrajzra) résztvevői felléptek a Hollande elnöksége idején elfogadott törvények ellen. A felmérések szerint Hollande az ötödik Köztársaság „legnépszerűtlenebb” elnöke. – írja az Oroszország hangja. A francia hivatalos rendőrségi jelentések szerint 17 ezren, a szervezők szerint 120 ezren vettek részt "a kormány ártó politikája" ellen szervezett békés felvonuláson, amely a Bastille tértől az Invalidusok felé vezető öt kilométeres útszakaszon haladt végig a francia fővárosban. A tömeg a szocialista elnök azonnali lemondását követelte. A nagyrészt családosan érkező tiltakozók részéről sokan a homoszexuális házasság ellen is szót emeltek, valamint "Európa szétesőben, Franciaország egy nemzet" szlogent is kiabálták. Miután a tömeg oszolni kezdett, néhány száz ember, akik közül többen álarcot viseltek, üvegekkel, vasrudakkal és füstbombákkal dobálta meg a rendezvényt biztosító rendőröket, akik könnygázzal válaszoltak. A rendőrség 250 randalírozót állított elő, közülük 12 személyt tiltott fegyver viselése miatt vettek őrizetbe. A rendőrök közül 19-en megsérültek, egyiküknek az állához vágtak hozzá egy macskakövet, az ő sérülése súlyos. Manuel Valls belügyminiszter vasárnap este "a leghatározottabban elítélte a rendőri erők elleni erőszakot, amelyeket olyan, a szélső és az ultrajobboldalhoz tartozó egyének követtek el, akiknek egyetlen célja a rendbontás". (Itt szintén megjegyezzük, természetesen szigorúan csak zárójelben, hogy egy valódi szellemiségen és értékrenden alapuló szélső és ultrajobboldal célja nem lehet a rendbontás! Legfeljebb eszköze a káosz megtörésének és abból újboli rendrakásának az előszobájaként elfogadható, de célként semmiképp, mint sugallják.)
 * A negatív karlendítés
 Az antiszemitizmussal vádolt humorista, Dieudonné M'bala M'bala támogatói is megjelentek a tömegben.
 * Elégedetlenségek
 A Le Monde című napilap tudósítása szerint antiszemita és homofób bekiabálásokat is lehetett hallani. "Azért jöttetek, hogy hangot adjatok az elégedetlenségnek.” A nemhogy nem szűnő, de egyre csak fokozódó munkanélküliségnek és a francia nép szabadságának (reméljük itt nem a jakubinus szabadságra áhítoznak, reméljük, hogy rájöttek, hogy amiben most élnek az maga a jakubinus szabadság) - mondta az egyik, neve elhallgatását kérő szervező a hangosbemondóba.
Az utolsó pillanatban több egyesület és szervezet is lemondta részvételét „a harag napján”. Többek között az a csoport, amely egy évvel ezelőtt a homoszexuális házasság engedélyezése elleni nagy tömegtüntetéseket szervezte, valamint a kormány adópolitikája ellen Bretagne-ból indult Vörös sapkások mozgalma és a szélsőjobboldali Nemzeti Front sem kívánt részt venni a megmozduláson.


Gölöncsér Miklós összeállítása

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése