2013. október 4., péntek

Meghalt Vo Nguyen Giap tábornok, aki legyőzte Franciaországot és az USA-t

Meghalt a vietnami Vo Nguyen Giap tábornok, az első olyan ázsiai parancsnok, aki jelentős nyugati haderők felett aratott győzelmet.A vietnami parancsnok 102 éves korában hunyt el – közölte a BBC.


Vo Nguyen Giap vezetésével a vietnamiak 1953-ban győzelmet arattak a francia erők felett Dien Bien Phunál, és az ő nevéhez fűződik az USA seregének térdre kényszerítése is az 1968-as Tet offenzíva alatt – sokak szerint részben e vereség miatt döntött az Egyesült Államok a vietnami kivonulás mellett.A tábornok tökéletesítette a gerillaharc technikáját, amellyel felül tudott kerekedni a jobban felszerelt nyugati hadseregeken is.


Vo Nguyen Giap tábornok a Vietnami Szocialista Köztársaság ikonikus alakja volt.


https://balrad.wordpress.com/2013/10/04/meghalt-vo-nguyen-giap-tabornok-aki-legyozte-franciaorszagot-es-az-usa-t/


A legendás vietnami tábornok: Vo Nguyen Giap


102 éves korában elhunyt Vo Nguyen Giap, Vietnam legendás tábornoka, aki először Franciaország, majd az Egyesült Államok ellen vezette győzelemre az ázsiai ország hadseregét - közölték pénteken vietnami katonai és kormányzati források.
A briliáns stratégiai megoldásairól és kíméletlen eszközeiről elhíresült tábornok volt a vietnami függetlenségi háború forradalmárainak utolsó képviselője. Giap helyi idő szerint péntek este hunyt el hosszú betegség után Hanoi egyik katonai kórházában.
Giap, akit temperamentuma és vakmerősége miatt csak "Vörös Napóleonként" emlegettek, óriási tiszteletnek örvendett Vietnamban, és hírnevét csupán mentora, Ho Si Minh, a független Vietnam első elnöke emléke múlja felül.
A partizánhadsereget vezető tábornok 1954-ben legyőzte a francia csapatokat Dien Bien Phu-nál. Zseniális győzelme, amelynek stratégiai hátterét ma is tanulmányozzák a katonai akadémiák hallgatói, nem csupán Vietnam függetlenségéhez, hanem a gyarmati rendszer bukásához vezetett az egész indokínai térségben.
Az indokínai háború hőseként emlegetett Giap ugyancsak nagy szerepet játszott az Egyesült Államok által támogatott dél-vietnami kormányzat legyőzésében, 1975 áprilisában ő volt a Saigont - a volt dél-vietnami fővárost - elfoglaló csapatok irányítója. A győzelem után egyesítették újra a kommunista Észak-Vietnamot a déli területekkel.
"Nem volt olyan nemzeti felszabadító háború, amely kegyetlenebb lett volna, és több áldozattal járt volna. Mégis harcoltunk, mert Vietnam számára semmi sem becsesebb, mint a függetlenség és a szabadság" - nyilatkozta a már idős tábornok 2005-ben az AP amerikai hírügynökségnek Saigon elestéről, felidézve Ho Si Minh államfő híres mondatát.
Katonai sikerei ellenére politikai karrierjét meghiúsította a kommunista kormányzat. 1975-ben leváltották az észak-vietnami hadsereg éléről, és a hatalom első emberével, Le Duannal, a Vietnami Kommunista Párt főtitkárával szembeni nyílt konfliktusa miatt lépésről lépésre háttérbe szorították. Giap sokáig megtarthatta miniszterelnök-helyettesi címét, végül 1991-ben szorították ki teljesen a kommunista párt központi bizottságából.
"Nyugodj békében, emberek hőse. Mindig te maradsz a legnagyobb tábornokunk" - írták vietnamiak az internetes közösségi oldalakon, amelyeket elárasztottak pénteken a tábornok halálhíréről szóló bejegyzések.
Az Egyesült Államok fennállásának legnagyobb és legmegalázóbb vereségét szenvedte el Vietnamban. Az egész háború alatt mindvégig jellemzően "amcsi" módon viselkedtek. Falvak felperzselése, ártatlanok lemészárlása, napalmozás, vegyi fegyverek bevetése, országrésznyi erdőterületek lepermetezése és elpusztítása, kiegészítve a folyamatos CIA emberkínzásokkal, mérgek hatása alatti vallatásokkal, kábítószer kereskedelemmel.
Az amerikai viselkedés olyan mély utálatot vált ki minden emberből, aki találkozik a politikájuk igazi arcával, hogy emiatt az USA a második világháború óta egyetlen egy háborút sem volt képes megnyerni. Az emberek annyira elvesztik a békés, nyugodt, biztonságot adó világban a reményüket, hogy bárkivel szövetkeznek, bárkit elfogadnak, csak ez a nyúlós, takonyszerű politika mielőbb távozzon. A reményvesztett, bármit feláldozó, az amerikai eljárások miatt sok-sok ártatlan családtagot elvesztő emberek olyan erővel és önfeláldozással harcolnak, amellyel szemben semmilyen technika, légi fölény nem ad menedéket. Lassan de biztosan minden esetben felmorzsolódik a nagy rágógumi hadsereg. Úgy, ahogy most Afganisztánban, vagy Irakban.
Aztán fordult a kocka. Több ezer elvesztett repülőgép és helikopter ráébresztette a Pentagont, hogy semmi keresnivalójuk Vietnamban. Amikor véget ért a felhőtlen napalmozás és helikopterekről faluszétlövés, ráébredtek arra, hogy az orosz légvédelem ellen nincs eszközük. Ha jelképet akarnánk választani a vietnami háborúnak, akkor az mindenképpen a pöcegödrökben ezrével elrothadt amerikai pilóta lenne. Mert egyetlen katona kiképzése sem kerül annyiba, mint egy pilótáé, és ha egy-egy állam szó nélkül ezrével áldozza fel a pilótákat, akkor ott mindenáron nyerni akart. Az USA még úgy sem volt képes megnyerni a háborút, hogy mindent és mindenkit feláldozott érte.
Ez pedig még inkább bizonyítja azt, hogy Giap ugyancsak kiváló hadvezető, irányító és tervező katona lehetett.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése