2013. december 30., hétfő

Ukrajna csatlakozik a posztszovjet vámunióhoz

Ukrajna kormánya kidolgozta a vámunióval kapcsolatos megállapodások részletes ütemtervét, - eszerint 2014. februárjában a kabinet megvitatja a közös vámterületről szóló megállapodás részleteit, márciusban pedig aláírják a szerződést az Eurázsiai Gazdasági Bizottsággal.
A Mikola Azarov elnök nevével fémjelzett ütemtervet egy kormányközeli forrás hozta nyilvánosságra. Maga a dokumentum 2013. október 12-ére keltezett, és egy részletes megállapodás tervezetét tartalmazza, amely kiterjed a közös vámpolitika, vám- és nem vámjellegű szabályozások, közös adópolitika, a szolgáltatások, szellemi tulajdon védelme, információcsere, műszaki szabályozás, munkaerő migráció és közös beruházások kérdéskörökre.
A mindvégig titokban kezelt tervezet úgy kerülhetett nyilvánosságra, hogy azt megküldték a központi végrehajtó szervek valamennyi vezetőjének is.
A nyilvánosságra került dokumentumot 2013. októberében tárgyalták a kormány ülésein és a kérdéskörről korlátozott szavazati joggal hoztak döntést az ukrán politikusok. Se az ülések anyaga, se a dokumentumot tárgyaló kormánybizottság napirendje nem nyilvános, az atlantista politikusok nem értesültek az ütemtervről.
Kijev sokáig húzta a tárgyalási folyamatot az Európai Unióval is, de a hivatalos - bár mindeddig sikeresen titokban tartott - dokumentum alátámasztja, hogy Ukrajna számára nem lehetséges forgatókönyv az EU-csatlakozás, ehelyett kész ütemtervvel rendelkezik a posztszovjet vámunióhoz és az Eurázsiai Unióhoz csatlakozással kapcsolatban.
A múlt héten Oroszország jelentős támogatást nyújtott az ukrán gazdaságnak, egyharmaddal csökkentették a gázellátás árát és az Orosz Nemzeti Jóléti Alap 15 milliárd dollár értékben vásárolt ukrán államkötvényeket. Ezzel Ukrajna vámuniós integrációja - félhivatalosan ugyan, de - kezdetét vette.


http://www.hidfo.net/2013/12/30/ukrajna-csatlakozik-posztszovjet-vamuniohoz


Az ukrán elnök is megjelent az Eurázsiai Gazdasági Tanács ülésén


December 24.-én Moszkvában sor került a Legfelsőbb Eurázsiai Gazdasági Tanács újabb találkozójára, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnök, Alexandr Lukasenko belorusz elnök és Nurszultan Nazarbajev kazah államfő egyeztettek a posztszovjet integráció jelenlegi fázisáról. Az alapító tagállamok államfőinek találkozóját követően az elsőként csatlakozó tagállamok képviselete is megjelent. Örményország és Kirgizisztán államfői, valamint az ukrán miniszterelnök Mikola Azarov is részt vettek a megbeszéléseken.
Bár Azarov megfigyelőként volt jelen, nem kérdéses, hogy ez a megfigyelői státusz csak átmeneti, és az ország számára - egyelőre - fenyegető gazdasági következmények miatt szükséges. Putyin elmondása szerint ezen a téren is nagy áttörést értek el az utóbbi két hónapban.
A Minszkben és legutóbb Moszkvában tartott találkozókon lefektették az Eurázsiai Gazdasági Unió alapjait, elfogadták a végső alapító dokumentumokat, melyek meghatározzák az új blokk nemzetközi jogi helyzetét, szervezeti kereteit, céljait és alapvető működéseit.
Az új blokk deklaráltan a nemzeti érdekek előtérbe helyezése mentén jön létre, így az alapító tagállamok már a kezdetekkor saját érdekeik mentén vesznek részt a közösség működésében. Ennek megfelelően a találkozón Örményország sajátos elvárásokat fogalmazott meg az import viszonyokkal kapcsolatban, a felhozott korlátozások és kivételek listáját a 2014. márciusában megrendezett következő találkozón tárgyalják meg. (Ez egy ígéretes kezdet, - emlékezzünk, hogy az Európai Unió az újonnan csatlakozó államok számára gyakorlatilag listaszerűen előírta a hazai ipar megsemmisítését és ez a gyakorlat a mai napig nem változott.)
Sor került a 2013-as év integrációs folyamatának értékelésére, a 2014-es év célkitűzéseinek ismertetésére is. Előre láthatóan 2014-ben befejeződik az Eurázsiai Gazdasági Unió gyakorlati működéséhez szükséges keretrendszer létrehozása. Ukrajna csatlakozását követően a posztszovjet unió hazánk számára is lehetőséget teremt a Washington-Brüsszel-Tel-Aviv tengelyből kilépésre.


http://www.hidfo.net/2013/12/30/az-ukran-elnok-megjelent-az-eurazsiai-gazdasagi-tanacs-ulesen


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése